לכתבה באתר RUN PANEL - https://runpanel.co.il/vimazi-z60/

מבחן לנעלי ריצה VIMAZI Z60 – עם ייעוד לפי קצב ריצה

עמית נבון 12 ביולי 2023

קיבלנו למבחן את Vimazi Z60 נעל ריצה חדשנית שמנסה להביא בשורה לעולם הריצה השמרני. האם בחירת נעל הריצה צריכה להיות קשורה לקצב הריצה הייעודי שלנו? בחברה משוכנעים שזו דרישה הכרחית. הפאנליסט עמית נבון יצא לבדוק את הנעל תוך הקפדה על הקצב המוגדר: 

מה זה "Vimazi" חברת בוטיק חדשה מאמריקה

שוק נעלי הריצה בישראל נוטה לשמרנות מסויימת: הקהל המקומי רוכש שוב ושוב את הדגמים המוכרים כמו עדר. בניגוד לתדמית ההייטקית החדשנית של ישראל, נדמה שההרפתקנות הישראלית נעצרת בקרסול. אצלנו בפאנל מנסים לשבור את המוסכמות ולהתנסות בכמה שיותר דגמים וחברות, לכן קיבלנו בשמחה את האפשרות לבחון חברה נעלי ריצה שעושה את צעדיה הראשונים בשוק המקומי: וימאזי "Vimazi" הינה חברה אמריקאית המייצרת נעלי ריצה באופן עצמאי.

החברה הוקמה ע"י שני יזמים שהם בעצמם רצים כדי לייצר נעלי ריצה שעל פי הצהרתם "יחוללו מהפך בעולם נעלי הריצה לכביש ולשטח". השניים בעלי ניסיון בתכנון נעלי ריצה בחברות מובילות כמו סקוט ופרל איזומי המוכרות לקהל בארץ, החליטו להקים מותג עצמאי שיתמקד בתחום ריצת הכביש והשטח. הנעל מיובאת לישראל ותמכר דרך נציג מקומי בעל ניסיון בשוק ההלבשה וההנעלה. עוד פרטים ניתן למצוא באתר היבואן: https://www.vimazi.co.il/

קבלנו למבחן את הדגם Z60 מתוך המבחר, בחברה ציינו שזהו הדגם שאמור להתאים למרבית הרצים והרצות. 

קצבי ריצה Vimazi

כל דגם מותאם אישית לקצב הריצה

נעלי ריצה המותאמות לקצב הריצה

דגמי החברה משווקים על פי סדרת מספרים רצה, כאשר כל דגם מותאם לקצב ריצה ייעודי ומתוכנן לייצר ביצועים ונוחות מקסימליים בטווח של אותו אזור קצב. לדוגמה: 

 • דגם ה Z60 יתאים לקצבים של 5:15-6:30 דק\ק"מ 
 • דגם Z50 לקצב מהיר יותר של 4:30-5:15 דק\ק"מ, 
 • דגם Z40 לקצב מהיר של 3:55-4:45 דק\ק"מ. 

מדוע נדרשת בכלל התאמה של הנעל לקצב ריצה? 

בחברה טוענים שהסיבה קשורה להבדלים בכוחות המופעלים במהלך הנחיתה והדחיפה בקצבים שונים. כלומר, כמות השיכוך וצפיפותו בקדמת הנעל מותאמים לכוח הנדרש בעת הדחיפה ובאזור העקב הם מותאמים לספיגת הזעזועים באופן מיטבי ללא הרגשת שקיעה.

הטכנולוגיה נקראת  FastPod ובבסיסה ההתאמה המיוחדת של שכבת המילוי בסוליה ה Z-Foam לאזור העקב ולאזור קדמת כף הרגל. על פי מהנדסי החברה נדרש מענה להבדלים בין כוחות ההנעה כאשר מדלגים למעלה, וכוחות הפגיעה בקרקע כשנוחתים, בהתאם לקצבים. ככל שהמהירות גבוהה יותר כוחות הפגיעה גבוהים בהתאם. לטענתם יש גם הבדל בין הקשיחות הנדרשת בחלק הקדמי למרכזי והאחורי – כשהקדמי ממנו מתרוממים מקבל כוחות גדולים יותר מאלה של הנחיתה. החברה ניתחה את קצבי הריצה הממוצעים במרתונים הגדולים על מנת לקבוע את קצבי הריצה המתאימים לרוב הרצים. בנוסף משקל הרץ כלול בחישובים שנעשו והוא אחד הפרמטרים לפיו VIMAZI מתאימים את הסוליה, כלומר המשקל האופייני משוכלל בקביעת אזורי הקצב.

מפרט נעל המבחן על פי נתוני יצרן

 • דגם: Z60 של וימאזי Vimazi
 • ייעוד: נעל ריצה ניטרלית, בעלת שיכוך בינוני לריצות בקצבים של 5:15-6:30 דק\ק"מ.
 • דרופ: 6 מ"מ
 • משקל: גברים 9: 250 גרם / נשים 8: 200 גרם 
 • טכנולוגיות עיקריות: 
 • מחיר:  700 ש״ח, 549 ש״ח בהשקה. לרכישה: באתר היבואן

מראה ועיצוב: בולט וחדשני

ב Vimazi הלכו עד הסוף עם התפיסה של התאמה ספציפית לקצב הריצה, אין מבחר צבעים לדגם. גברים ונשים בקצב ספציפי ינעלו נעל בצבע אחד בלבד. כדי להחליף צבע, קצב הריצה נדרש להשתנות בהתאם. הנעל בולטת מאד בעיצוב ובצבעים העזים. שם החברה מוטבע בעקב הנעל ולוגו החברה מוטמע על הלשון הארוכה ומשלים נעל שבהחלט מושכת תשומת לב. חברי לריצה זיהו מייד נעל בולטת ולא מוכרת. בכל הדגמים בולטים הפסים בצורת גל לאורך הנעל שמקנה מראה ייחודי. מבחינתי, הציון בהחלט גבוה מבחינת מראה וחדשנות עיצובית.

התאמה ראשונית לרגל 

מידת הנעל הייתה בהתאם למידה הרגילה איתה אני רץ בדגמים של חברות אחרות. המראה היחסית מאסיבי של הנעל לא התבטא במשקל רב מידי והופתעתי לגלות נעל שהרגישה קלה יותר מהמצופה (250 גרם למידה  9 בדגם גברים). עם זאת, לא מדובר בנעל במשקל נוצה, כמצופה מנעל שמיועדת להעניק שיכוך ורכות. 

התכנון המוקדם של הנעל להתאמה ספציפית לקצב קובעת את כמות השיכוך ועל דרישות היציבות בקצב יחסית נמוך. אלו מתבטאים בתוספת משקל מסויימת. 

התחושה בנעילה הראשונה הייתה טובה, התפרים והבד העליון נראים איכותיים. באזור האצבעות בד הרשת הרגיש מרופד, נקודה שמבחינתי ניתן לוותר עליה כדי לשפר את האיוורור ולחסוך כמה גרמים. החלק הקדמי אפשר מרווח אצבעות נדיב. לשון הנעל ארוכה ללא ריפוד ומאפשרת אחיזה נוחה המקלה על הכנסת הרגל. מערכת הקשירה יעילה ועושה שימוש בשרוכים שטוחים ודקים, שני חורי השריכה העליונים מצופים בפלסטיק המפחית את החיכוך בעת הידוק ומשפר את איכות השריכה. מדרס הנעל עבה באזור העקב וסטנדרטי באזור האצבעות, כנראה שגם פה נעשתה מחשבה לגבי ההבדלים בכוחות המופעלים בשלבי המגע בקרקע.

עקב ה Z60 מצופה בפלסטיק קשיח שנועד לייצב את העקב ולמנוע תזוזה בזמן המגע עם הקרקע.

Vimazi Z60 חווית הריצה 

יצאתי עם ה Z60 לריצות התאוששות קלות של בין 10 ל- 16 ק"מ שאצלי מתאימות בדיוק לקצב הייעודי של הדגם 5:15-6:30 דק\ק"מ. השיכוך הייחודי הורגש מייד בצעדים הראשונים: אזור כף הרגל מקבל מנה גדושה של שיכוך ומייצר הרגשת קפיציות. אזור העקב בולם את הזעזועים ומקנה יציבות. 

אהבתי במיוחד את שפע המקום בקופסת האצבעות, תכונה חשובה מאוד בקיץ הישראלי. תחושת המגע עם הקרקע בקצבים אלו הרגישה טבעית לחלוטין ואפשרה כבר בריצה הראשונה לשקוע בשיחות עם החברים ולזנוח לרגע את תפקיד הבוחן. החזר האנרגיה מהקרקע היה בהתאם למצופה. בריצת התאוששות הקצב רגוע ואין דרישה מיוחדת לקפיציות או גלגול מהיר של הרגל. ה Z60 בהחלט מתאימה לקצב אליו תוכננה, הרגל נשארת יציבה גם בפניות תודות לחלק הקדמי הרחב. 

מה קורה כשמנסים להעלות את הקצב

כבר בפעם הראשונה בה שמעתי על התאמה של דגם הנעל לקצב הריצה תהיתי מה יקרה כשהקצב יעלה ויצא מאזור הקצב המוגדר? חרגתי ממנהגי בקיץ הישראלי בו אני מקפיד על קצבי ריצה איטיים ואיטיים במיוחד ויצאתי לבצע מספר ריצות מהירות עם ה Z60. בעת הגברת הקצב לאזורים של מתחת ל 4:45 דקות לקילומטר הנעל הרגישה רכה מידי ונדרש מאמץ לדחוף את הרגל מהקרקע. הרגל התקשתה לבצע בקלות את הגלגול בין קדמת כף הרגל לעקב, בדיוק כפי שציין המפרט הטכני של היצרן. כנראה שכדי ליהנות מריצה בקצבים האלה תדרש החלפה של הדגם ל Z50 ואפילו ל Z40 המתאימים יותר לקצבים מהירים.

Vimazi Z60 לסיכום

ה Z60 היא נעל איכותית ניטרלית לריצות כביש. רצות ורצים במשקל ממוצע שרצים בקצב הייעודי יזכו להנות מחווית ריצה מהנה ויציבה. השיכוך נעים וקפיצי ומאפשר ריצה נינוחה. רצים מתקדמים ימצאו את הנעל מתאימה לריצות התאוששות קלות. הדגם הספציפי פחות מתאים לריצה בקצבים מהירים מ 4:45 דקות לקילומטר. אחתום את המבחן בקריאה לרצות ורצים לגלות הרפתקנות ולהתנסות בנעלים וציוד של חברות חדשות שיעודדו חדשנות ותחרות אצל החברות הוותיקות ובעיקר יעשירו את עולמו של הרץ. 

יתרונות

 • מעלות מודעות לקצב, והקפדה על יעדי האימון
 • עיצוב ומראה חדשני
 • שיכוך נעים וקפיצי 
 • קופסת אצבעות רחבה
 • מחיר נכון ולא מוגזם

חסרונות

 • צבע אחד בלבד לכל דגם
 • התאמה לקצב ריצה ייעודי